Hoşgeldiniz Op. Dr. Arzu BEBEK - Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Vulva-Vajinoplasti (Vajina Daraltma)

Vulva-Vajinoplasti (Vajina Daraltma)

Özellikle zor ve müdahaleli (vakum vs) doğum yapan, iri bebek doğuran ve sık vajinal doğum yapan kadınlarda oluşan vajinal genişlemeden kaynaklanan, partnerde ve kendisinde yeterince cinsel haz alamama, duyarlılık azalması, vajinadan gaz gelmesi ile gibi sorunların varlığında, vajina boşluğuna mesane ya da kalın barsağın alt kısımının fıtıklaşması ile ele kitlemsi bir dokunun geldiği hissedildiğinde; sarkan dokuların yukarı çekilmesi, vajinada cinsel ilişkiyi ağrısız, rahat yaşatabilecek uygun darlık, uygun açı ve uygun derinlik sağlamak amacı ile vajinanın daraltılması için yapılan estetik ve fonksiyonel operasyonlardır. Vulva yani dış genital bölge de vaginal daralmaya uygun şekilde estetik cerrahiden faydalandırılır.

Vulva-Vajinoplasti Operasyonu Nasıl Yapılır?

Çoğunlukla genel anestezi altında 1-2 saat süren  fazla dokuların kesilerek çıkarıldığı, kalan dokunun eriyen dikiş materyalleri ile kapatıldığı bir operasyondur. Hafif vakalarda lazerden yararlanılabilir. Lazer ile vajinal daraltma kolay anestezi gerektirmeyen yatış gerektirmeyen bir prosedürdür.Hastanın hangi prosedürden  hastanın fayda göreceği jinekolojik muayene bulgularına göre belirlenir.

Vulva-Vajinoplasti Operasyonu Sonrası İyileşme Süreci

Cerrahi olarak vulva vajinoplasti yapılan hastalarda bir gün yatış gerekir. En az 6 hafta cinsel ilişki uygun değildir. Hastalar 1 hafta  içinde günlük hayatlarına dönebilirler.

Sonuç olarak, vulva-vaginoplasti, kadınların genital estetik endişelerini gidermenin yanı sıra cinsel sağlıklarını ve yaşam kalitelerini iyileştirebilecek bir operasyondur. Ancak bu prosedürün riskleri ve faydaları hakkında tam bilgi sahibi olmak ve doğru kararı vermek için bir sağlık profesyoneli ile görüşmek önemlidir.