Hoşgeldiniz Op. Dr. Arzu BEBEK - Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Klitoral Hudoplasti

Klitoral Hudoplasti

Klitoris kadının en önemli cinsel haz organıdır. Vaginanın girişinde , iki küçük dudağın birleşim yerinde, dudakların birleştiren dokuların sakladığı , kadın orgazmının bir numaralı sorumlusu olan erektil yani uyarılabilen bir yapıdır. Klitoris bölgesine yapılan genital estetik operasyonlara klitoral hudoplasti (clitoral hoodoplasty) adı verilmektedir (Hood=minik tümsek).

Klitoral Hud Ne Demek?

Klitoris anatomik bileşenler olarak penis ile benzerdir. Penis ile aynı işlevi gören klitoris tıpkı  penisi örten  cilt katlantısı (prepisyum ) ile örtülüdür. Klitoral hud prepisyum ve klitorisin oluşturduğu tümsektir.

Ancak bazen bu katlantı fazla kalın, fazla kıvrımlı, asimetrik olan küçük dudaklarla birleşerek asitmerik bir yapı oluşturur. Kadında yine estetik kaygı, orgazm olamama, dar kıyafetler giyememe gibi sorunlara yol açar. Genellikle klitorisi kaplayan bu fazla dokular iç dudak estetiğinin devamı olarak çıkarılır. Dış genital organ bütünlüğü ve estetik görünüşü klitoral hudoplasti ile pürüzsüz hale gelir. Yani labioplasti yapılan hastalarda estetik bütünlüğü sağlamak için klitoral hudoplasti de kesinlikle yapılmalıdır.