Hoşgeldiniz Op. Dr. Arzu BEBEK - Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Epizyotomi Skar Tamiri

Epizyotomi Skar Tamiri

Epizyo genellikle ilk doğumlarda uygulanan ve doğumun ikinci aşaması olarak bilinen bebek başının vajinadan çıkışı sırasında kontrolsüz yırtılmayı önlemek için uygulanan vajenin anüse yakın böllümüne uygulanan kesi dmektir. Sıklıkla doğum gerçekleştikten sonra primer olarak dokular dikilerek vajen anatomisi eski haline getirilir. Ancak bazı zor doğumlarda epizyo hattı derin olur. İyileşme aşamasında enfeksiyon gelişebilir. Dokular tam karşı karşıya gelemeden iyileşir. Asimetrik, esnemeyen, ilşiki sıraısnda ağıya neden olan skar (yara izi) dokusu oluşur. Kadınlar genellikle cinsel ilişkide ağrı, vajinada genişleme ya da aşırı daralma nedeni ile ilşkiye girememe şikayeti ile doktora başvurur.

Epizyo Skar Tamiri Nasıl Yapılır?

Oluşan izin büyüklüğüne ve defektin derinliğine göre genel anestezi ya da lokal anestezi ile dokular tamir edilir. Defektli doku tamamen kesilerek çıkarılır ve vajina orijinal anatomisine geri döner. Uygulanan dikişler kendiliğinden erir.

 

Hasta 2-3 gün içinde normal hayatına geri döner. Vajinaya uygulanan tüm cerrahi girişimlerde olduğu gini bu operasyonda da en az 6 hafta cinsel ilişki uygun değildir.